Private Equity i Venture Capital

W poniższym artykule chciałbym przybliżyć tematykę wsparcia małych przedsiębiorstw poprzez pozyskanie finansowania z funduszy typu Private Equity oraz Venture Capital.

Czym jest Venture Capital i Private Equity?

Private Equity to ogół inwestycji kapitałowych przeprowadzonych na rynku niepublicznym. Celem finansowania jest osiągnięcie średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości finansowanej spółki. Przeciętna wartość włożonych w inwestycje środków sięga w Polsce około miliona złotych.

Specjalnym rodzajem finansowaniem PE jest Venture Capital. Charakteryzuje się przede wszystkim inwestycjami od 100 tysięcy złotych do 1 mln w projekty będące we wczesnej fazie rozwoju ale dające nadzieję na szybki wzrost i zyski.

czytaj także:  Jak zacząć przygodę z Giełdą Papierów Wartościowych?

Korzyści z finansowania PE/VC

Fundusze PE/VC to przede wszystkim inwestor doświadczy, znający rynek i jego mechanizmy. Młode spółki zyskują silnego sprzymierzeńca, który dołoży wszelkich starań do ich rozwoju. Dzieje się tak, ponieważ w zamian za zainwestowane środki inwestor otrzymuje udziały lub akcje stając się jednym z właścicieli przedsiębiorstwa. Poprzez finansowanie właścicielskie zysk inwestora zostaje trwale związany z rentowności i rozwojem przedsiębiorstwa. Zatem głównym celem inwestora będzie zbudowanie silnego i trwałego podmiotu, którego udziały w przyszłości będzie mógł odsprzedać z dużym zyskiem.

Fundusz typy PE/VC to również ogrom kontaktów. Pomoc w wypłynięciu na szerokie wody biznesu jest wiec nie do przecenienia. Doświadczenie, pewna renoma inwestora to świetne potwierdzenie kompetencji dla młodej firmy, umożliwiające nawiązanie pozytywnych relacji z innymi firmami, pozyskanie nowych kontrahentów czy szansa na wynegocjowanie lepszych umów z dostawcami.

czytaj także:  Kredyt bankowy, czy obligacje – jaka forma zadłużenia lepsza dla firmy?

Kto może uzyskać wsparcie funduszu PE/VC?

Po pierwsze w grę wchodzą spółki z takich branż jak szeroko pojęte IT, biotechnologia telekomunikacja, technologie mobilne. To dziedziny charakteryzujące się największa dynamika i innowacyjnością.  Potencjalny inwestor będzie oceniał spółkę pod kontem jej szybkiego rozwoju i możliwości osiągnięcia szybkich zysków z odsprzedaży udziałów czy akcji. Przy dokonywanej analizie przede wszystkim oceniany jest zespól, którego zaangażowanie i doświadczenia ma gwarantować projektowi sukces.  Dale liczy się produkt i przewaga nad konkurencja oraz potencjał samego rynku. Przed dokonaniem inwestycji podmiot zostanie poddany wielu analizom i badaniom by zminimalizować ryzyko wejścia w nierentowny biznes.

czytaj także:  Co to jest Giełda Papierów Wartościowych, jak działa?

komentarze

  1. Michala

    Nie słyszałam o takiej formie finansowania, ale najwidoczniej nie jest to zbyt popularny temat. Mimo to chyba warto jest się lepiej zapoznać, bo w przypadku poszukiwania wsparcia finansowego, takie opcje mogą być bardzo przydatne.

Zostaw komentarz