Obligacja to papier wartościowy emitowany w serii, w którym emitent oświadcza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się do spełnienia wobec niego określonych świadczeń, najczęściej o charakterze finansowym. Wyróżnić można trzy rodzaje obligacji: skarbowe (emitowane przez Skarb Państwa), komunalne (emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego) oraz korporacyjne, czyli dłużne papiery przedsiębiorstw. Przez wiele lat inwestorzy interesowali się głównie obligacjami skarbowymi, ponieważ były w zasięgu ich możliwości oraz dawały stały i bezpieczny zysk. Nadal cieszą się dużą popularnością, aczkolwiek coraz częściej mówi się o obligacjach korporacyjnych.
Wzrost zainteresowania obligacjami
Obligacje przedsiębiorstw mają w Polsce stosunkowo długą historię, ale dopiero od 2009 roku można mówić o wzroście popytu na nie. Wtedy to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie uruchomiła platformę transakcyjną Catalyst, na której – w przeciwieństwie do rynku pierwotnego – transakcje dokonywane są między inwestorami, a cenę obligacji nie wyznacza emitent tylko jest kształtowana przez podaż i popyt. Uruchomienie rynku wtórnego Catalyst spowodowało, że obligacje korporacyjne zaczęły być dostępne nawet dla małych inwestorów indywidualnych, dzięki czemu w znacznym stopniu zwiększyła się ich popularność.
Zalety obligacji korporacyjnych
Część inwestorów wybiera między innymi taką formę inwestycji w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego, dla innych jest to natomiast główne źródło przychodu. Jakie są zatem zalety obligacji korporacyjnych? Przede wszystkim wysoka stopa zwrotu – doświadczony inwestor jest w stanie wybrać papiery dłużne o niskim ryzyku, gdzie oprocentowanie jest wyższe niż w przypadku lokat bankowych czy obligacji skarbowych. Dzięki Catalyst możemy mówić o zwiększeniu płynności inwestycji oraz o powiększeniu grona emitentów. Różne terminy wykupu obligacji pozwalają uzyskać bieżący dochód, możliwe jest także osiąganie zysków kapitałowych wynikających z różnicy między kursem zakupu a sprzedaży obligacji korporacyjnych w dowolnym momencie czasu ich trwania. Coraz więcej emitentów decyduję się także na emisję zabezpieczonych obligacji co automatycznie zmniejsza ryzyko inwestycji.
Wady obligacji korporacyjnych
Taka forma inwestycji ma też swoje wady – od tak prozaicznych jak to, że zakup i sprzedaż obligacji na rynku wtórnym odbywa się tylko w czasie pracy giełdy, czyli w dni powszednie w określonych godzinach, po kwestie związane z zabezpieczaniem obligacji. Należy pamiętać, że jest to swego rodzaju „dług”, a zysk zależy od kondycji finansowej emitenta. Dla niektórych problemem może okazać się także to, że średnia minimalna kwota inwestycji to 10 000 – oczywiście Catalyst umożliwia zainwestowanie mniejszej kwoty, ale bez realnych efektów.
Obligacje korporacyjne posiadają zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, a opinie o nich są różne. Powszechnie uważa się, że jest to bardziej bezpieczna forma inwestowania niż akcje, a dająca większy zysk przy podobnym stopniu ryzyka niż lokaty bankowe. W większości przypadków inwestorzy nie decydują się jednak na inwestowanie całego kapitału w obligacje korporacyjne, wybierając je w celu dywersyfikacji portfela.
Obligacje korporacyjne zdecydowanie cieszą się sporym zainteresowaniem, ale opinie mogą być dosyć podzielone, głównie ze względu na to, że nie jest to taka bezpieczna forma inwestycji, ale przecież to nic nadzwyczajnego – żadna inwestycja nie jest w pełni bezpieczna i wiąże się z ryzykiem, które trzeba wkalkulować.
Obligacje korporacyjne to już chyba dla takich trochę bardziej zaawansowanych inwestorów, nie bojących się ryzyka. Ale w sumie to właśnie do takich świat należy, czyż nie?