Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że konieczne jest odkładanie środków na emeryturę we własnym zakresie. Ale żeby pieniądze te nie „leżały” bezproduktywnie, warto je zainwestować i czekać, aż „same” zaczną procentować. Jak to zrobić? Sprawdzamy.
- Jak oszczędzać na emeryturę?
- Lokaty
- Akcje i obligacje
- Fundusz inwestycyjny
- Inwestycja w nieruchomości
Jak oszczędzać na emeryturę?
Na początek mamy dobrą wiadomość – sposoby oszczędzania na emeryturę znajdziesz w internecie, m.in. na oszczedzanienaetacie.pl. Tam dostępnych jest więcej informacji oraz sporo praktycznych wskazówek.
My natomiast wybraliśmy kilka z najpopularniejszych metod, które dziś pokrótce omówimy. Zobaczysz, na czym polega każda z nich, jakie może gwarantować zyski, a jakie niebezpieczeństwo jest z nimi związane.
Na zachętę podpowiadamy, że najczęściej wybierane sposoby oszczędzania na emeryturę to lokaty, obligacje korporacyjne i akcje, inwestycje w nieruchomości lub w fundusze inwestycyjne.
Lokaty
Lokata to najprostszy i najmniej ryzykowny sposób oszczędzania na emeryturę. Pieniądze oddajesz w depozyt bankowy, na czas trwania umowy z bankiem są „zamrożone”, nie możesz z nich korzystać. Gdy lokata się zakończy, oddawany jest kapitał wraz z należnymi odsetkami.
Brzmi idealnie? Minus jest jeden – nie licz na wysokie oprocentowanie. Jeśli jednak zaczniesz inwestować wcześnie, możesz sukcesywnie pomnażać swoje środki. A lokując coraz większe kwoty pieniędzy, będziesz mógł liczyć na coraz większe odsetki. Przy okazji dowiedz się, czym jest lokata rentierska, bo to dobre rozwiązanie, gdy poważniej myślisz o swojej emeryturze.
Akcje i obligacje
Akcje i obligacje to papiery wartościowe. Decydując się na zakup akcji, otrzymujesz prawo do decydowania o losach spółki (w zależności od wartości akcji, otrzymujesz głosy, którymi możesz dysponować na walnych zgromadzeniach). Obligacje korporacyjne to dłużne papiery przedsiębiorstw. Jaka jest między nimi różnica? Uproszczając, obligacje są znacznie mniej ryzykowne, ale też generują mniejsze zyski. Dzięki akcjom możesz dużo zarobić, ale też… stracić. Choć tak naprawdę wszystko będzie zależeć od tego, w jakiej kondycji finansowej jest spółka, w którą chcesz zainwestować.
W obu przypadkach potrzebujesz jednak przynajmniej podstawowej wiedzy na temat giełdy, jej instrumentów finansowych i mechanizmów rynkowych. A co, jeśli nie chcesz się tego wszystkiego uczyć? Pozostaje fundusz inwestycyjny.
Fundusz inwestycyjny
Fundusz inwestycyjny jest to jedna z form wspólnego inwestowania. Na czym polega? Wraz z innymi uczestnikami funduszu oddajesz kapitał w ręce specjalistów, którzy decydują, w co warto ulokować te środki. Dzięki temu, że dysponują znacznie większym budżetem, mogą też dywersyfikować portfel inwestycyjny, chroniąc cię tym samym przed ryzykiem straty.
Twoim zadaniem jest jedynie wybranie funduszu oraz przelanie pieniędzy. Nie masz jednak potem kontroli nad tym, co się z nimi dzieje.
Inwestycja w nieruchomości
Inwestycja w nieruchomości ma charakter długoterminowy, ale tobie się nie śpieszy, prawda? W końcu nie potrzebujesz pieniędzy „na dziś”. Metod jest kilka. Możesz kupować i sprzedawać z zyskiem mieszkania czy domy bądź wynajmować je i uzyskany w ten sposób dochód pasywny odkładać na emeryturę.
W obu przypadkach konieczne będzie zarządzanie taką nieruchomości. Gdy masz jedną lub dwie, możesz robić to samodzielnie. Jeśli jednak poważnie zajmiesz się tą formą inwestycji, może się okazać, że potrzebny będzie ci zarządca, który zajmie się codziennymi sprawami (zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wynajem).
A to, czy taka inwestycja się opłaci, zależy głównie od tego, w jakich lokalizacjach kupujesz mieszkania/domy oraz jak dużą masz konkurencję. Trzeba więc wcześniej dokładnie zbadać rynek.
Oszczędzanie na emeryturę to przy obecnej inflacji zgrabny oksymoron. Nie wierzę, że w momencie, gdy przejdę na emeryturę, jakakolwiek polityka monetarna będzie miała miejsce w tym kraju. Wolę już dzisiaj zainwestować w kryptowaluty, albo złoto. Pieniądze po prostu zaraz stracą na wartości, nie umiem sobie wyobrazić, że dostanę normalną emeryturę.
Widze tutaj bardzo optymistyczne założenie, że dożyjemy tej emerytury. Patrząc na to co się dzieje w kraju te pieniądze i tak będą nic niewarte za kilka lat, więc lepiej korzystać z życia, martwić będziemy się później 😂🤪🤑🤠
No na myślę, że najlepszym sposobem na oszczędzanie na emeryturę, jest jakaś solidna inwestycja. Właśnie w nieruchomości, bo w fundusze bym raczej nie szedł