Jak wybrać bank? W jakim banku kredyt, w jakim konto?

Banknoty

Wybór odpowiedniego banku nie jest prosty. Ofert atrakcyjnych kont osobistych czy kredytów nie brakuje. Banki próbują przyciągnąć do siebie klientów kusząc różnego rodzaju bonusami. Gdzie więc założyć konto osobiste, a gdzie wziąć kredyt? Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Jak wybrać bank?

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy bowiem, jaki produkt finansowy nas interesuje. To właśnie pod kątem kredytu, konta lub lokaty należy rozpocząć poszukiwania banku. To korzystne parametry przekonają nas do skorzystania z usług konkretnej instytucji. Jaki bank wybrać pomaga serwis finansowy Banki365.pl, w którym znajdziemy porady odnośnie wybrania kredytu, konta itp.

Są jednak parametry, na które warto zwrócić uwagę niezależnie od tego, jaki produkt finansowy nas interesuje. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy dany bank ma aplikację na telefon. Bankowość mobilna staje się teraz standardem, coraz więcej osób korzysta z usług finansowych przez telefon. Warto więc sprawdzić, czy dana aplikacja jest funkcjonalna.

czytaj także:  Jak oszczędzać? Jakie aplikacje, narzędzia pomagają oszczędzać?

Plusa zyskają też banki, które oferują swoje usługi przez Internet. Wszelkie bankowe produkty kojarzą się z tym, że trzeba osobiście stawić się w oddziale, by załatwić wszelkie formalności. Okazuje się jednak, że coraz więcej banków idzie klientom na rękę. Wiele można teraz zlecić przez Internet. Da się założyć konto, wziąć pożyczkę lub kredyt gotówkowy. Więcej formalności wiąże się z kredytem hipotecznym, chociaż wysłanie wniosku może odbyć się w wielu bankach online.

W jakim banku konto osobiste?

Właściwie każdy bank ma w ofercie konto osobiste, tym trudniej jest je wybrać. Warto w tym celu przejrzeć rankingi rachunków bankowych. Dzięki takim zestawieniom łatwiej będzie ocenić, który bank może spełnić nasze oczekiwania. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty debetowej. W niektórych bankach takie usługi są darmowe, pod pewnymi warunkami. Trzeba np. miesięcznie wykonać transakcje bezgotówkowe przy użyciu karty na kwotę określoną przez bank, może to być 300 zł. Są jednak banki, które oferują darmowe konta osobiste. Wśród nich jest Nest Bank.

czytaj także:  Top 5 książek o finansach, które musisz przeczytać

Warto też zwrócić uwagę na wypłacanie z bankomatów. Czy można to zrobić za darmo jedynie w bankomatach banku, czy we wszystkich, ile ewentualnie wynosi prowizja od wypłaty z obcego „urządzenia”. Niektóre instytucje przyciągają klientów dodatkowymi bonusami. Mowa tu o usłudze moneyback, dzięki której można uzyskać zwrot środków za zakupy w określonych sklepach.

W jakim banku wziąć kredyt?

To pytanie jeszcze trudniejsze od tego, w jakim banku założyć konto. Pomocne tu są porównywarki kredytowe. Za ich pomocą można sprawdzić, jakie są parametry zobowiązań w różnych bankach. Dostępne są porównywarki kredytów hipotecznych, gotówkowych czy samochodowych. Umożliwiają one analizę RRSO, prowizji, oprocentowania, raty i całkowitej kwoty do spłaty. Taka symulacja pozwala na określenie, w którym banku jest najtańszy kredyt hipoteczny czy gotówkowy, co z pewnością ułatwi podjęcie decyzji kredytowej.

czytaj także:  Co to jest zdolność kredytowa? Co wpływa na zdolność kredytową?

komentarze

  1. Kazik

    Ja zawsze przy wyborze korzystałem z porównywarek w necie, nie ma chyba lepszego DARMOWEGO narzędzia, który może pomóc dokonać wyboru

  2. Hilda

    Jak dla mnie warto patrzeć na banki z tradycją, które polecają znajomi. Sama tak na to przynajmniej patrzę. Lepiej mi jest założyć konto w banku, w którym ma rachunek bliska osoba czy przyjaciel.

Zostaw komentarz