Jak wybrać bank do kredytu hipotecznego?

Dom stojący na pieniądzach

Kredyty hipoteczne to jedne z najpopularniejszych ofert kredytowych oferowanych przez banki. Pozwalają na zakup domu, mieszkania lub innej nieruchomości, z racji czego są to zobowiązania na wysokie kwoty oraz z długim czasem spłaty. Z tego też względu należy bardzo rozsądnie podejść do wyboru oferty oraz banku, w którym zaciągnie się taki kredyt. Jak wybrać odpowiedni do tego bank?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe o charakterze celowym udzielanym przez banki. Oznacza to, że za jego pomocą możliwe jest dokonanie zakupu jedynie w tym zakresie, w jakim pozwala podpisana umowa. Dotyczy to więc przede wszystkim domów, mieszkań, działek budowlanych, lokali użytkowych, a także remontów.

czytaj także:  Co się dzieje z obligacjami skarbu państwa w czasie epidemii w Polsce i za granicą?

Najczęściej udzielany jest na wysokie kwoty, z okresem spłaty nawet do 30 lat, z tego też względu, zanim wybierze się konkretną ofertę, należy bardzo dobrze się nad tym zastanowić. Rozsądnym rozwiązaniem jest tutaj przede wszystkim porównanie różnych produktów dostępnych w bankach, a także wybranie takiego, który będzie odpowiadał najlepiej zarówno naszym oczekiwaniom, jak i możliwościom finansowym.

Jaki bank do kredytu hipotecznego?

W przypadku kredytów hipotecznych, mamy do czynienia z produktami finansowymi, udzielanymi wyłącznie przez banki. Szukając więc takiego zobowiązania, konieczne będzie zapoznanie się z dostępnymi ofertami w tych instytucjach. Jak wybrać bank, jak wybrać kredyt pomagają poradniki w internecie, np. Gotowka-Kredyt.pl, gdzie można zapoznać się z wieloma przydatnymi informacjami. Najczęściej w pierwszej kolejności udajemy się tam, gdzie mamy już założone konto, jak się jednak okazuje, nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie. Najlepiej, jeżeli jeszcze przed podjęciem decyzji, zapozna się z ofertami co najmniej kilku różnych banków.

czytaj także:  Chwilówki bez BIK – na jakich zasadach można otrzymać?

Kredyt w banku, w którym ma się konto czy w innym?

Jak zostało wspomniane, najczęściej szukając kredytu hipotecznego czy w ogóle jakiegokolwiek kredytu gotówkowego, najpierw udajemy się do swojego macierzystego banku. To dość naturalne działanie, ponieważ będąc klientem danej instytucji finansowej, zazwyczaj możemy liczyć na korzystniejsze warunki. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ najważniejszym wyznacznikiem przyznania kredytu jest przede wszystkim weryfikacja klienta, jego wiarygodności oraz zdolności kredytowej.

Częstą praktyką jest także sięganie po kredyty hipoteczne do banków innych, niż te, których jest się klientem. Bywa, że mają one specjalne promocje dla nowych kredytobiorców, co może być kuszącą i korzystną propozycją. Oczywiście i tutaj trzeba wszystko sprawdzić – standardem może być postawienie wymogu założenia konta lub skorzystania z innych produktów bankowych, co sprawi, że koszty udzielonego zobowiązania będą wyższe niż zakładane.

czytaj także:  Top 5 książek o finansach, które musisz przeczytać

Jak wybrać najlepszą ofertę kredytu hipotecznego?

W dzisiejszych czasach nie ma konieczności biegana po bankach i pytania się o dostępne oferty. O wiele prościej zrobić to, korzystając z internetu i dostępnych w sieci porównywarek i rankingów. W jednym miejscu udostępniane są wszystkie aktualne produkty bankowe, pozwalające na zweryfikowanie ich kosztów i warunków przyznania. Będąc uzbrojonym w taką wiedzę, o wiele łatwiejsze jest podjęcie właściwej decyzji.

komentarze

 1. Allan

  Jak dla mnie wszystko to jest koszmarnie skomplikowane, będę musiał poszukać doradcy kredytowego albo poradzić się bardziej obeznanych znajomych…

 2. Alimentor

  Rzeczywiście skomplikowanie to wszystko wygląda. Niemniej jednak wolałbym się najpierw podpytać o rzeczach w banku, które nie rozumiem i dopiero zdecydował się na ten krok.

  • Tytka-trytytka

   Ja bym się chyba obawiała, że jak przyjdę z pytaniem to od razu wcisną mi kredyt xD chyba bym wolała się spotkać z doradzą kredytowym niż z bankierem.

Zostaw komentarz