Jak oszczędzać? Jakie aplikacje, narzędzia pomagają oszczędzać?

Świnka skarbonka i monety

O oszczędzaniu mówi się wiele i to już od dłuższego czasu. Niestety bolączką większości z nas jest nieumiejętne zarządzanie finansami, co rzecz jasna nierzadko przekłada się na późniejsze problemy z pieniędzmi. Jak się okazuje, czasem nie trzeba wiele, by ten stan rzeczy poprawić, a pomóc w tym mogą programy i aplikacje do zarządzania oszczędnościami. Które narzędzia mogą nam w tym pomóc?

Jak zacząć skutecznie oszczędzać?

Czy oszczędzanie jest trudne? Tak i nie, w zależności od naszego podejścia do sytuacji oraz tego, co konkretnie robimy w tym kierunku. Tak naprawdę czasami nie trzeba wiele robić, by zacząć realnie oszczędzać z miesiąca na miesiąc, a nawet niewielka zmiana w codziennych nawykach przyniesie nieoczekiwane rezultaty. W pierwszej kolejności należałoby jednak przede wszystkim zapoznać się ze swoim budżetem domowym, obliczyć ile co miesiąc się wydaje i na co najwięcej pieniędzy się przeznacza. Można to zrobić na kilka sposobów – ręcznie na kartce papieru, a także wykorzystując do tego specjalne narzędzia – programy i aplikacje.

czytaj także:  Najlepsze promocje bankowe dla inwestorów. W co można inwestować w 2022?

Wiedząc, jakie są nasze przychody i wydatki o wiele łatwiej będzie zaplanować przyszły budżet wraz z uwzględnieniem oszczędności, które się uzyska w ten sposób.

Kalkulator regularnego oszczędzania

Zanim zainstaluje się na komputerze jakikolwiek program, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jak i ile chcemy oszczędzać oraz na co. Cel jest tutaj bardzo ważny, ponieważ będzie działał nako motywator. Ciężko jest nam myśleć o odkładaniu pieniędzy w dłuższej perspektywie czasowej, nie mówiąc już o obliczaniu kwot, które się odłoży. Pomóc w tym mogą dostępne w sieci kalkulatory regularnego oszczędzania (17bankow.com), które w sposób prosty policzą, jaki kapitał uzbieramy w określonym czasie. Może pomóc to nam w podjęciu decyzji o tym, by zacząć myśleć o swojej przyszłości.

czytaj także:  Jakie są rodzaje obligacji? Czym są obligacje korporacyjne?

Arkusz kalkulacyjny do obliczenia oszczędności

Jak zostało wspomniane, obliczenia dotyczące domowego budżetu można dokonać z długopisem w ręki i na kartce papieru, ale o wiele wygodniejsze okazać się może wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego na komputerze. Jeżeli mniej więcej orientujemy się w jego działaniu, można z wykorzystaniem prostych wzorów stworzyć odpowiednie tabele i dokonać niezbędnych obliczeń.

Jakie aplikacje do oszczędzania pieniędzy?

Jeżeli nie chcemy lub nie potrafimy samodzielnie dokonać obliczeń, można skorzystać z jeszcze innego rozwiązania, jakim są specjalne aplikacje do oszczędzania pieniędzy oraz zarządzania domowym budżetem. To szczególne programy, które już z góry mają wgrane określone procedury i możliwości, pozwalające na szeroko pojęte działania z zakresu obsługi finansów. Za ich pomocą można tworzyć domowy budżet, obliczać przychody i wydatki, tworzyć listy zakupów, a także plany oszczędzania. Ich funkcjonalności mogą być różne, w zależności od wybranego programu i tego, jakie są nasze cele. Możemy więc oszczędzać na zakupach i rachunkach, zmodyfikować tak swoje wydatki, by były one mniejsze i zrezygnować z tego, co nie jest nam niezbędne do życia. Sporo z takich programów jest nawet darmowa i można je zainstalować zarówno na komputerze, jak i na telefonie.

czytaj także:  Chwilówki bez BIK – na jakich zasadach można otrzymać?

komentarze

  1. Blana

    Jak dla mnie aplikacje na tel są dużo wygodniejsze niż Excel na komputerze. Komórkę mam zawsze przy sobie, mogę od razu przy kasie wklepać, ile zapłaciłam, a takie zbieranie paragonów i wpisywanie wszystkiego na raz wydaje mi się być baaardzo uciążliwe. Choć nie powiem — konieczność wpisania czegoś do apki już kilka razy uchroniła mnie przed kupnem loda czy kawy na mieście, bo miałam w głowie taką myśl „po co?”. To mega dobra metoda na zniwelowanie wydatków.

  2. mili

    Teraz oszczędzanie to chleb powszedni, ale obawiam się zrobić budżet… okaże się pewnie, że już nie ma z czego obcinać wydatków…. i co wtedy…?

  3. Mort

    Banki często mają opcję automatycznych przelewów od każdej transakcji, sama korzystam z takich opcji oszczędnościowych, na koniec miesiąca potrafi się z tego zrobić bardzo ładna sumka zaoszczędoznych pieniędzy.

  4. Masoro

    Ja oszczędzam tylko przez gotówkę. Wypłacam z bankomatu i przechowuję w domu. Oszczędzanie bezpośrednio na koncie, czy inwestowanie np. w obligacje raczej nie jest dla mnie…

Zostaw komentarz