To pytanie zdaje się zadawać każdy Polak, który z troską i obawą, widzi swoją przyszłość na emeryturze. Jedni zaczynają już odkładać na tzw. czarną godzinę, inni zastanawiają się nad korzystną opcją zainwestowania zaoszczędzonych środków, aby przynosiły kolejne zyski. Jak dobrze inwestować środki na emeryturę, podpowiemy w poniższym artykule.
Jak oszczędzać środki na emeryturę?
Każdy Polak odkłada zarobione środki na przyszłą emeryturę w postaci obowiązkowej składki ZUS. Pojawia się pytanie, czy oprócz tego warto dodatkowo oszczędzać swoje pieniądze i inwestować część swoich zarobków? Wiele osób uważa, że środki odkładane na składkę ZUS teraz jest zbyt duża. Z drugiej strony trudno znaleźć w Polsce starsze osoby które byłyby zadowolone z wysokości swoich emerytur, na które odkładali w ten sposób przez 30 czy 40 lat. Zatem może jednak warto odkładać dodatkowo na swoją przyszłość? Plusem odkładania własnych środków w postaci składek ZUS jest taki, że można łatwo kontrolować uzbierane pieniądze. Zatem w tym samym czasie, można uzbierane pieniądze dodatkowo zainwestować aby mówiąc kolokwialnie, same na nas „pracowały”.
Jak się zabrać do oszczędzania pieniędzy na poczet przyszłej emerytury? W internecie znajdziemy liczne kalkulatory ZUS, które pomogą wyliczyć aktualny poziom przyszłej wypłaty emerytalnej. Podany wynik warto porównać to z poziomem życia który prowadzimy obecnie i prawdopodobnie, w ogóle nie będzie się to przekładało. Dlatego warto zastanowić się nad dodatkowymi oszczędnościami które pozwolą jak najwięcej odłożyć na przyszłość.
Jak inwestować oszczędności na emeryturę?
Warto zacząć oszczędzanie i inwestycje jak najwcześniej, najlepiej około 25 roku życia. Mimo, że pozornie wydaje się że dzieli nas jeszcze mnóstwo czasu do emerytury, to aby osiągnąć satysfakcjonujący poziom oszczędności na emeryturze, trzeba zacząć odkładać środki możliwie jak najwcześniej aby zdążyły urosnąć do zadowalającej sumy.
Oszczędzanie wbrew pozorom nie jest łatwe i wymaga dużej dyscypliny. Wydawać pieniądze jest bardzo łatwo ale żeby leżały spokojnie na koncie, to już o to znacznie trudniej. Dlatego jeśli dostaniesz podwyżkę bądź awans i wiążące się z tym korzyści majątkowe, to staraj się nie żyć ponad standard, spróbuj utrzymać się na tym samym poziomie.
To samo dotyczy inwestycji. Staraj się wybierać takie o najniższych kosztach. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak bardzo minimalna procentowa różnica w obsłudze rachunku inwestycyjnego potrafi być duża.
Jeśli zdecydujesz się na inwestowanie zaoszczędzonych środków, musisz pamiętać że każda inwestycja łączy się z pewnym ryzykiem. Dlatego aby nie stracić ciężko zarobionych i zaoszczędzonych pieniędzy, dobrze jest nakreślić długoterminowy plan inwestycji już na początku i nie reagować zbyt gwałtownie na zmiany na rynku.
Inwestować można w nieruchomości, złoto, grunty, akcje, polisy, lokaty, obligacje i wiele innych. Decyzja dotycząca wybrania konkretnej formy inwestycji musi być bardzo dobrze przemyślana i przeanalizowana. Należy też drobiazgowo obserwować sytuację na rynku i sprawdzać, co obecnie przynosi największe dochody i w razie czego, zmienić kierunek inwestowania.
Można też wykupić takie ubezpieczenie emerytalne. Wtedy co miesiąc odkłada się kasę na swój rachunek, a ona jest inwestowana przez specjalistów (środki są odpowiednio zabezpieczone oczywiście). Choć najlepiej kupować i wynajmować mieszkania – wtedy stały kapitał jest gwarantowany.
ZUS to oszustwo. Państwo pobiera od ciebie pieniądze przez całą twoją zawodową karierę w konkretnym celu – mają być przeznaczone na twoją emeryturę! Ale czy rzeczywiście są? A gdzie tam! Roztrwania się je po drodze. I potem powiedzą, że młodzi muszą pracować na emerytury starych. Szlag człowieka trafia! To co z pieniędzmi, które te stary przez całe życie na tę emeryturę odkładał?!