Kiedy rozważasz kredyt lub pożyczkę, wertujesz kolejne bankowe oferty produktów finansowych, miej świadomość, że bank z pewnością sprawdzi, czy jesteś w stanie spłacić zaciągnięty dług. Pracownik banku podda dokładnej analizie Twoją zdolność do uregulowania zadłużenia, dlatego przeczytaj, co wpływa na zdolność kredytową i jak możesz ją poprawić.
Zdolność kredytowa – czym jest?
Choć branża pożyczkowa w Polsce ma się bardzo dobrze i co rusz widzisz uśmiechnięte twarze celebrytów reklamujących atrakcyjne oferty kredytów i pożyczek, pamiętaj, że instytucje finansowe nie świadczą działalności charytatywnie. Głównym źródłem bankowych dochodów są kredyty, a w strukturze przychodów najwyżej plasują się odsetki od udzielonych zobowiązań.
Przepisy nakładają na banki obowiązek sprawdzenia potencjalnego klienta pod kątem możliwości spłaty zaciągniętego kredytu lub pożyczki. Dlatego jeśli liczysz na kredyt, zwłaszcza wysoki i z długim terminem spłaty wiedz, że bank skrupulatnie zweryfikuje, czy zdołasz oddać cały dług w ustalonym terminie. Zdolność kredytowa to bezwzględny warunek pozytywnej decyzji kredytowej, musisz wykazać, że Twoja sytuacja finansowa pozwala na spłatę całej sumy wraz z odsetkami i innymi obowiązkowymi opłatami.
Co wpływa na zdolność kredytową?
Kiedy złożysz wniosek o kredyt, bank oceni czy stać Cię na spłatę zaciągniętego długu w oparciu o określone wartości. Poszczególni kredytodawcy dysponują własnymi algorytmami, dzięki którym sprawdzają sytuację finansową potencjalnych klientów. Podczas analizy może okazać się, że w oczach banku nie jesteś wystarczająco wypłacalny, jednak pamiętaj, że zdolność kredytową możesz poprawić (zobacz jak na www.pogotowie-kredytowe.pl). Musisz jednak wiedzieć, jakie parametry wpływają na ocenę instytucji finansowej.
Bez względu na rodzaj wnioskowanego kredytu, banki zawsze dokonują analizy ilościowej, liczą ile zostanie Ci pieniędzy na spłatę zadłużenia po opłaceniu wszystkich miesięcznych kosztów. Kredytodawcy za każdym razem sprawdzają wysokość dochodów oraz podstawę zatrudnienia. Preferowaną formą zarobkowania jest umowa na czas nieokreślony. Nawet jeśli nie zarabiasz wiele, masz wtedy szansę na dodatkowe środki. W odniesieniu do kwoty, o którą się ubiegasz duże znaczenie mają również Twoje miesięczne wydatki, stan cywilny, liczba dzieci i ilość osób, z którymi dzielisz gospodarstwo domowe. Nie bez znaczenia jest też Twoje bieżące zadłużenie, aktualne kredyty, pożyczki, karty kredytowe lub debet na koncie.
Jak zwiększyć zdolność kredytową?
Chcąc poprawić swoją zdolność kredytową, pracuj nad wiarygodnością finansową. Analiza jakościowa sprowadza się do weryfikacji dotychczasowych zobowiązań, dlatego przed złożeniem wniosku staraj się budować pozytywną historię kredytową. Zadbaj o pozytywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej, regularnie spłacaj zaciągnięte długi. Zrezygnuj z karty kredytowej i kredytu odnawialnego na rachunku bieżącym. Jeśli w ocenie banku Twój miesięczny dochód jest zbyt niski, postaraj się o dodatkowe źródło zarobkowania i negocjuj warunki przyszłego kredytu.
Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zdolność kredytowa to również porównanie nas do takich samych kredytobiorców. Jeśli oni sobie radzą ze spłatą, to i my powinniśmy. Tak więc trzeba mieć dobrą historię kredytową, wystarczające zarobki, ale i kredyt dobrać adekwatnie do możliwości.
Moja zdolność kredytowa jest obecnie zerowa niestety, pomimo umowy o pracę. Teraz banki się pewnie będą naginać, żeby wcisnąć kredyty nawet takim ludziom jak ja, ale stopy procentowe tak poszybowały, że kto by to później spłacał.
Zależy, jaki chcesz kredyt, nawet przy niskich zarobkach można takowy dostać, bez przesady….