Co słychać w sektorze budowlano-deweloperskim na Catalyst?

Od czasu kryzysu w sektorze budowlano-deweloperskim inwestorzy podchodzą z dużą dozą ostrożności do kolejnych emisji obligacji korporacyjnych. Upadek tak znaczących i dużych spółek jak Gant Development S.A. zrobił duże wrażenie na inwestorach, skutecznie hamując ich zapędy inwestycyjne. Do powierzenia swoich pieniędzy spółkom z omawianego sektora nie zachęcała również ogólna sytuacja w branży. Odsetek bankrutujących przedsiębiorstw w 2012 roku wynosił aż 3,78%.

Obecnie wielu analityków przychyla się do stwierdzenia, że sektor budowlano-deweloperski powoli wraca na właściwie tory, a przemawiają za tym konkretne liczby. Odsetek bankrutów spadł do poziomu 2,72%, a przychody 9 największych spółek wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o 6%. Przyczyn ożywienia można doszukiwać się zarówno w aurze, ciepła i krótka zima pomogła w sprawnej realizacji inwestycji. Ponadto duży wpływ na zwiększenie obrotów ma niska stopa procentowa, zachęcająca do zaciągnięcia kredytów na kupno mieszkania oraz bezpośredni wzrost marż. Pozwoliło to na szybkie zniwelowanie udziałów nierentownych kontraktów.

czytaj także:  Rynek regulowany a obligacje korporacyjne

Z punktu widzenia inwestora kupującego obligacje korporacyjne spółek budowlano-deweloperskich na rynku Catalyst może on liczyć na zyski w wysokości średnio 7,43%. Warto zwrócić uwagę, że dominującą konstrukcją budowy oprocentowania jest wartość WIBOR 6M + marża na poziomie 4,68%, przy czym kupon wypłacany jest półrocznie. Ilość emisji zabezpieczonych i niezabezpieczonych rozkłada się względnie równomiernie, choć w sytuacji zabezpieczenia obligacji dominuje forma zabezpieczenia hipotecznego.

W najbliższym czasie pozytywnym bodźcem stymulującym wzrost na rynku budowlano-deweloperskim może okazać się realizacja inwestycji infrastrukturalnych w ramach programu unijnego na lata 2014-2020. Według specjalistów nakłady na inwestycje mogą wynieść prawie 500 mld złotych. Niewiadomą pozostaje jedynie fakt na ile rentowne będą realizowane przedsięwzięcia wyłaniane w skutek przetargów publicznych. Blady strach pada na inwestorów analizujących skalę ogłoszonych upadłości w wyniku niezrealizowanych lub opóźnionych projektów budowy dróg ekspresowych, autostrad i stadionów związanych z przygotowaniami do Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

czytaj także:  Publiczna czy prywatna emisja obligacji korporacyjnych – co wybrać?

Polecam zapoznać się z szerszą analizą rynku budowlano-deweloperskiego w serwisie www.bestcapital.pl opisującą dogłębnie wielkości emisji, strukturę oprocentowania oraz rodzaj zabezpieczenia obligacji z branży notowanych na parkiecie Catalyst.

komentarze

  1. kima

    Rynek rządzi się swoimi prawami, raz na wozie, raz pod wozem. Wprawdzie budowlańcy mieli problemy, ale najwidoczniej wychodzą na prostą, ale takie sytuacje mogą się jeszcze powtórzyć w innych gałęziach rynkowych.

Zostaw komentarz